Vodiaci pes nie je obyčajný domáci miláčik

Autor: Eka Balašková | 15.8.2013 o 13:32 | (upravené 15.8.2013 o 13:51) Karma článku: 8,64 | Prečítané:  718x

Od minulej soboty sa veľmi teším na tú sobotu, čo príde. S kamoškou a kamošom sme sa dohodli, že prídu do Komárna na výlet. Z dvoch ľudí sa to rozrástlo na veľkú skupinu – 10-15 ľudí + jeden vodiaci pes.

Ak stretnete psa v podobnom postroji nie je to venčiaci sa domáci miláčik, ale pracujúpci sprievodca, nevidiaceho oči.Ak stretnete psa v podobnom postroji nie je to venčiaci sa domáci miláčik, ale pracujúpci sprievodca, nevidiaceho oči.Internet

A tak mi bolo jasné, že bude treba rezervovať miesto v nejakej reštike. Vlastne jednu sme mali dohovorenú, kým nebolo isté, že ide aj hafan. Volala som tam, no smola – do budúceho týždňa majú zatvorené. No nič, idem zisťovať ďalej …

Volala som asi do piatich reštaurácií. Moja chyba, mala som hneď dvihnúť prdel a ísť tam osobne. V štyroch mi povedali, že vstup so psom do ich priestorov nie je povolený, prípadne že sa opýtajú majiteľa, ktorý tam (akurát v tom momente sa asi záhadne vyparil!) práve nie je ... V piatej s tým nemali problém, tam som aj zajednala obed.

Ale poviem vám, keď som položila telefón bola som nie nahnevaná, nie naštvaná, ale … veď viete čo. V prvom momente som dala do jednej skupiny aj status v ktorom som sa riadne zúrivo vyjadrila a odišla od PC odreagovať sa.

O pol hodinu som sa k nemu vrátila s tým, že idem zohnať niekoho, kto bude ochotný vybehnúť tam so mnou, nech mi to tie dobré duše povedia z očí do očí.

Objavila som kamarátku, ktorá nemala problém sadnúť do auta a šli sme do „inkriminovaných“ prevádzok, zistiť ako sa veci naozaj majú.

Dotyčný personál, keď som sa pýtala osobne na vodiaceho psa (reči o tom, že ten pes je cvičený na také situácie a že sú to vlastne oči človeka, ktorého sprevádza určite urobili svoje), zrazu nemal problém, pokojne prídite aj so psom …

 

Drahuška, Monika, vďaka za vašu super rýchlu reakciu, ste super.

Na záver trocha faktov:

-vodiace a asistenčné psy sú starostlivo vyberané - nie každý jedinec sa hodí na výcvik kvôli vysokej záťaži bedrových kĺbov a tiež kvôli povahovým vlastnostiam (nesmie byť v ňom agresivita a podobne.)

-súčasťou výcviku je tréning v hlučnom prostredí (pouličná premávka - pes sa nesmie báť nečakaných prípadne hlasných zvukov), či v obchode (nesmie sa nechať rušiť lákavými vôňami).

-vodiaceho psa "v práci" poznáte podľa špeciálneho postroja v ktorom je "oblečený".

-vodiaci pes nepracuje ako gps - nestačí mu povedať, že "ideme na poštu". On síce pozná niektoré trasy, no jeho úlohou je obísť s nevidiacim prekážku, prípadne ho na ňu upozorniť, nájsť vchod/východ, miesto na sedenie ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?