Verejné zbierky kontra podvodníci

Autor: Eka Balašková | 12.7.2011 o 11:26 | (upravené 12.7.2011 o 12:39) Karma článku: 4,09 | Prečítané:  1151x

Podporujete rôzne verejné zbierky? Či už áno alebo nie dôvod poznáte len vy a ja vám v mojom blogu "do svedomia" nepoleziem. Budem však rada ak sa vyjadríte ...

Sama mám to šťastie že už roky v Komárne organizujem zbierku Biela pastelka takže presne viem ako má taká seriózna verejná zbierka fungovať. Pripravuje sa takpovediac hneď ako skončil predošlý ročník. Nebudem nikoho zaťažovať tým čo všetko treba vybaviť, napokon ja nie som taká dôležitá aby sa táto fáza prípravy týkala mňa. Nezaujímalo by to ani mňa keby som bola "len" bežným prispievateľom do pokladne.

Príprava na regionálnej úrovni

Zhruba mesiac pred termínom hlavného dňa predaja kontaktujem dobrovoľníkov, zväčša školy - každý okres už má tie "svoje" s ktorými za tie roky spolupracuje. Týždeň pred "Dňom D" je dobré dať študentom inštrukcie. Ani nie tak o tom ako komunikovať s ľuďmi, skôr aby vedeli odpovedať na prípadné otázky. Aké sú najčastejšie?

  • Aká organizácia zbierku poriada?
  • Na aký účel pôjdu peniaze?
  • Podporí zbierka aj náš región?

Tiež je nutné informovať o zbierke mestské/obecné úrady. Jednak vrámci "dobrých mravov" a jednak, keby sa našiel "vrták" ktorý bude telefonovať že čo to tam na tom námestí predávajú, aby na úrade vedeli povedať - áno, vieme o tom, nie je to žiadna "kuleha".

Nastal Deň D

V hlavný deň predaja mládež vyzbrojíme okrem pitného režimu a nejakej tej horalky na dobitie energie aj niečím, čo by ste si mali všímať, prípadne pýtať:

  • Povolenie na zbierku od Ministerstva Vnútra SR
  • Visačku s údajmi
  • keď sa vám niečo nezdá kontakt na regionálneho/okresnéhoi koordinátora zbierky
  • či je pokladňa do ktorej hádžete svoj príspevok riadne označená insígniami zbierky - logo, pečiatka organizátora ...

Peniaze v žiadnom prípade nedávajte do nejakej "škatule od topánok" prípadne ľuďom, ktorí vám nevedia ani poriadne povedať na čo zbierajú, kto ich poveril či nebodaj zbierajú len tak, do mikroténového vrecka.

Hlavný deň máme za sebou. Na ďalší deň okresný koordinátor všetky pokladne odvezie do regionálneho centra, v našom prípade na Krajské stredisko. Tu si ku každej pokladni sadnú traja ľudia, ktorí spočítajú a do protokolu zaznamenajú jej obsah. Celý balík peňazí vedúci KS odnesie do banky, kde sa celý výnos vloží na účet verejnej zbierky. Môže prebehnúť aj dopredaj, ten už si rieši každý okres sám, no pravidlá platia tie isté ako v deň hlavného predaja.

Ako sa delí výnos?

Kľúč prerozdelenia peňazí býva v každej organizácií iný. V tej našej sa kladie dôraz ako na podporu práce Krajských stredísk, no veľká časť prostriedkov sa vracia aj do základných organizácií kde boli vyzbierané.

Neprosme o ľútosť, potrebujeme len trošku pomôcť

Sama nemám rada ľútosť a mám úplnú alergiu na sebaľútosť. Nedala by som sa nahovoriť na akciu typu "Tu máš dvadsať kľúčeniek, kartičku s textom -pomôžte mi, nevidím- a obehni mesto", na žobranie niekde "pred kostolom" s ostentatívne vystrčenou bielou palicou už vôbec nie ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?