Teta Lenka

Autor: Eka Balašková | 6.11.2012 o 15:23 | (upravené 6.11.2012 o 16:15) Karma článku: 8,16 | Prečítané:  464x

sa v skutočnosti Lenka nevolá, ale to pre tento príbeh nie je dôležité. Dôležitý je jej príbeh a možno ešte dôležitejľšie je to, že s týmto osudom vôbec nie je sama. A ja len verím, že sa v niektorej z týchto postáv sami nespoznáte.

Prišla asi dva týždne po tom, ako na chiru Janka priviezla mňa. To už som trochu vnímala aj ľudí okolo seba aj inak ako len "niekoho na tej a tej posteli".

No ... Prišla. Ju vlastne priviezol na vozíku sanitár. Ale niesla sa ako päťkoruna do banky! Nepatrí sa aby som tak hovorila o dáme ktorá je vo veku mojej mamy, ale ona si o to koledovgala. Na nás, ostatné pacientky hľadela zvrchu, keď ju niektorá spolupacientka ponúkla koláčom od návštevy odmietla (bola s dobrou priateľkou v bufete na krémeš a laskonku), keď sa ženy rozprávali o tom aké lieky užívajú ona prehlasovala že jej syn z Maďarska prinesie také čo tu ešte nevidela, lebo jej syn toto, jej nevesta tamto ... Každý deň jej aspoň na pár minút volali, buď nevesta alebo syn, vypytovali sa na jej zdravotný stav ... No ideálna rodina.

Od štvrtka bola teta Lenka netrpezlivá - volal jej syn že v nedeľu popoludní prídu lebo druhý syn má narodeniny, tak prídu gratulovať a ako by to bolo keby sa nezastavili aj v nemocnici, u nej ...? To by si chlapci neodpustili, keď už sa musí otravovať v tejto nemocnici. Návštevu sme jej všetci priali, veď jeden syn je "ďaleko" (v Bratislave) a druhý do večera pracuje.

Prišlo nedeľné popoludnie, horúce a lepkavé, napriek pootváraným dverám sa vzduch nepohol. Chvíľu pred štvrtou do našej izby vošli dvaja páni. Tete Lenke sa rozžiarili očká a keď povedala "Tu ste, chlapci moji" v tých slovách bolo všetko od hrdosti, radosti až po úľavu (ktorú sme pochopili až neskôr).

"Chlapci" sa ani neposadili. Jeden sa ponáhľal domov, majú pred sebou dlhú cestu a ten druhý mal o piatej oslavu s kamarátmi. Opýtali sa mamy prečo na seba nedávala väčší pozor, ako môže byť vo svojom veku taká nezodpovedná a keď sa teta opýtala na nevestu starší syn len stroho odpovedal "Bolí ju hlava, tak zostala v aute. A dobreš vieš že nemá rada tento nemocníčný puch ... Čo by tu robila?" Po celý čas som mala z rozhovoru a návštevy dojem že "chlapci" ledva čakajú kedy príde sestrička alebo sanitár oznámiť koniec návštev aby sa mohli roulúčiť. Netrvalo dlho, tak sa aj stalo. Chvíľku po ich odchode aj teta zmizla ako para nad hrncom. Vrátila sa o pol hodinku, rovnako potichúčky ako zmizla.

V pondelok ju pustili domov. Neskôr sa o nej bavili dve pacientky so sestričkou. Tá teta Lenka je nešťastná stará pani ktorej staršíé syn robí v Bratislave a nevesta ju nemá rada a mladší syn jej platí drahý penzión a býva v byte po nej. "priateľka" s ktorou chodila na krémeše je bývalá suseda, ktorej sa návšteva oplatí lebo teta Lenka jej vždy v bufete kúpila niečo dobré. Do nemocnice príde stará pani tak raz za pol roka. Tvári sa že ju niečo bolí a všetvci naokolo sa tvária že nevedia že teta vlastne len potrebuje trošku ľudského tepla ...

No a ja verím že ste sa v tomto príbehu naozaj nenašli ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?