Búrame bariéry 4

Autor: Eka Balašková | 3.7.2013 o 14:14 | (upravené 3.7.2013 o 16:16) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  461x

ivot zdravotnre postihnutých ľudí sťažuje množstvo bariér. Jednak architektonických, no tie sa dajú pri troške dobrej vôle veľakrát prekonať. Oveľa zákernejšie sú tie bariéry v našich hlavách. Zákernejšie, lebo sa prekonávajú oveľa ťažšie. Pomôžme si s bariérami navzájom – vy nám s tými architektonickými a ja vám si dovolím pár článkami pomôcť vám s tým prístupom … Dnes si beriem „na parádu“ komunikáciu so sluchovo postihnutým človekom.

Venovala som sa zrakovo postihnutým, je čas všímať si aj iných. Pár tipov pri komunikácií so sluchovo postihnutým človekom.

Ľudia nepočujúci/sluchovo postihnutí majú problém hlavne vo verbálnej komunikácií, čo asi nikoho neprekvapuje. Preto je dobré držať sa pár zásad:

 

  • Dbajte o to, aby ste sluchovo postihnutému (ďalej len SP) nestáli proti svetlu.

  • Nie je nutné na SP človeka zbytočne kričať, ani prehnane artikulovať. Spôsobuje mu to zbytočný stres a nemôže sa sústrediť na význam toho, čo hovoríte, preto hovoríme podľa možnosti pokojne a plynule, bez zbytočných pohybov hlavou. Dôležité je byť mu otočený tvárou v tvár a nemať prekryté ústa.

  • Ak vás SP človek požiada o vysvetlenie významu niektorého slova neznamená to že je „menej inteligentný“, len ho možno má problém odčítať z vašich pier. Vtedy sa nehanbite použiť papier a ceruzku, prípadne mu to slovo popísať. Hovorí úplne nepočujúca Miška: „Bola som u sesternice na prázdninách a chceli sme ísť nakupovať. Heňa mi hovorí: - Máme tu novú tržnicu, pôjdeme do nej prevetrať peňaženky. - Nevedela som jej z pier odčítať slovo tržnica. Pýta sa ma – ty nevieš čo je tržnica??? Tak som jej dala do rúk papier a pero, nech mi to napíše. Keď som to slovo videla, hneď mi to bolo jasné ...“

  • Pozornosť nepočujúceho upútajte dotykom – nie však v oblasti chrbta a hlavy, ideálne je dotknúť sa ramena/predlaktia. Na väčšiu vzdialenosť upútate pozornosť mávaním, musíte však byť v jeho zornom poli. Ak sedíte pri stole s viacerými SP a bolo by náročné každého upozorniť dotykom, môžete prstami zaklopať na stôl – SP človek je vnímavý na vibrácie.

  • Keď SP posunkuje nechytajte ho za ruky a neodvracajte sa od neho. Sú to agresívne vnímané gestá, ako keby vám počas reči niekto „zapchal ústa“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

KULTÚRA

BBC bude cez víkend pripravovať reláciu o slovenskej hudbe

World Music Festival v Bratislave pomôže zviditeľniť našu hudbu.


Už ste čítali?