Otvárate (rekonštruujete) reštiku? 

Autor: Eka Balašková | 20.4.2014 o 11:40 | Karma článku: 9,96 | Prečítané:  2228x

Bude vás to, či už rozbeh, alebo opravy, stáť nie malé investicie, preto verím, že budete "potrebovať" každého zákazníka. A aby sa u vás každý cítil naozaj dobre a bezpečne (na čom vám tiež určite záleží), ponúkam pár tipov, ako urobiť svoje podnikanie prístupné naozaj každému. Aj človeku s vážnym zdravotným hendikepom. Tipy nie sú len z mojej hlavy - dokopy sa dalo pár šikovných ľudí ktorí to spísali, ja už len reprodukujem ich dobré nápady a skúsenosti.

Máte na chodníku pútač? A viete že môže byť problém prejsť okolo neho? , čo je niekedy takmer nemožné bez úrazu. Tú istú službu vám urobí "tabuľa" opretá o stenu a vy sa môžete vyhnúť nepríjemnostiam.

Na krátkom úseku musí vozičkár 2x prekonať obrubník

Hrá vám v reštaurácii hudba? Vyložte si jeden reproduktor nad dvere. Nemusí "vrieskať", môžete ho kedykoľvek (hlavne večer) vypnúť, ale slúži ako výborný zvukový maják ktorý zrakáča privedie až k vaším dverám.
Pred dvere uložte rohožku. Nie len, že sa dnu nenanosí toľko neporiadku, ale človek s barlami si ich gumené koncovky bezpečne utrie bez obavy, že sa šmykne a príde k úrazu.

Viete, kedy sa vozičkár nebude cítiť ako "slon v porceláne"? Keď sa u vás bude môcť pomedzi stoly dostať všade, kde potrebuje. Či už na wc, alebo k tomu nenápadnému stolu vzadu v kúte. Myslím, že aj zdravý človek sa cíti lepšie, keď má okolo seba trošku priestoru, nech nemusí pozerať do taniera a počúvať tichý rozhovor od susedného stola ...

Stoly s nastaviteľnou výškou sú pre človeka na vozíku vítaným uľahčením života. K väčšine stolov sa totižto nedostane práve kvôli ich výške - vozík sa nedá tak zasunúť. Chce to potom akrobaciu s dlhými rukami a nepohodlným sklonom a priestorom.

"Červený koberec"? A prečo nie? Aspoň odo dverí k baru a od baru k toaletam. Zrakovo postihnutí budú vďační za skvelú vodiacu linku. Jeho okraje ako aj celý povrch MUSÍ byť riadne upevnený.

Ľuďom so svalovou dystrofiou sa zavďačíte pár vysokými barovými stoličkami - z nich majú menší problém vstať.

Majte pre prípad potreby slamky - pre "pipenku" imidžovka ktora jej nepoškodí vrstvu rúžu, pre človeka ktorý nevládze zdvihnúť pohár, alebo sa mu trasú ruky je to častokrát jediná možnosť napiť sa.

Individuálne osvetlenie stolov? Úplne chápem, že keď ide na rande zaľúbený pár postačí mu "blíkanie" sviečky. Človek so zvyškom zraku však k tomu, aby sa zorientoval na stole, potrebuje "normálne" svetlo.

Keď už vybudujete wc prístupné človeku na vozíku, nech je to ozaj wc, nie sklad všetkého možného. Mimochodom, madlo "poteší" aj človeka, ktorého jeho hendikep nedonúti navstivit "vozičkárske" vécko.

WC prístupné človeku na vozíku

Jasná tlač je niečo, čo privíta aj človek so zdravými očami. Preto bude fajn, ak si menu vytlačíte nie príliš ozdobným písmom s vysokým farebným kontrastom a na matnom papieri.

Vodíaci/asistenčný pes nie je obyčajný domáci maznáčik ale je vycvičený na pomoc hendikepovanému človeku a podľa toho sa aj správa - ľahne si pod stôl a vy o ňom nebudete ani vedieť, ak si ho nevšimnete pri príchode/odchode. Bolo by fajn mať pre prípad takéhoto "hosťa" misku na vodu, mini balenie granúl už by asi bol "luxus".

Na stoloch mať nejaký úchyt na barly - to by bolo! Tieto väčšinou človek niekam oprie, no stačí "väčší prievan" a barly s rachotom "idú k zemi".

Personál, ktorý nebude mať problém s tým, že zákazník potrebuje napríklad pokrájať mäso, nebude pred hendikepovaným zákazníkom "zametať cestičku", prípadne ho "vyháňať očami" je v mojich predstavách samozrejmosť, no realita býva iná. Veľa šťastia v podnikaní prajem!

 

Ozaj, ste takouto prevádzkou? Dajte nám o sebe vedieť na www.go-ok.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.


Už ste čítali?