Osobná asistencia nie je opatrovanie.

Autor: Eka Balašková | 21.5.2014 o 17:32 | (upravené 26.5.2014 o 14:11) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  1851x

Na mysli mám samozrejme osobnú asistenciu pre zdravotne postihnuté osoby. Občas sa totiž objaví inzerát typu "potrebujem osobného asistenta na x-hodín denne." No a predstavy o tom, v čom práca osobného asistenta spočíva sú veľmi skreslené.

Sama sa často stretávam s tým, že "mojej Linde" hovoria že je mojaopatrovateľka, proti čomu sa ohradim že nie, ona je moja asistentka. V lepšom pripade dotyčný odpovie "aha", v horšom pripade (ale stáva sa) zahlási "veď je to to isté". A to zďaleka nie je pravda.

Skúsme krátku definíciu zo zákona

 

Osobný asistent:

  • môže byť len fyzická osoba, ktorá dovŕšila najmenej 18 rokov veku a má spôsobilosť na právne úkony.

  • môže vykonávať osobnú asistenciu najviac desať hodín denne . Toto obmedzenie neplatí, ak sa osobná asistencia vykonáva v čase, keď sa fyzická osoba s ŤZP zdržiava mimo miesta svojho trvalého pobytu alebo prechodného pobytu.

  • rodinný príslušník fyzickej osoby s ŤZP môže vykonávať osobnú asistenciu najviac štyri hodiny denne, a to len na vybrané druhy činností zo zákonom ustanoveného zoznamu činností.

  • asistent vykonávajúci tlmočenie (v posunkovej reči, artikulačné alebo taktilné) musí príslušnému úradu preukázať znalosť komunikovať s fyzickou osobou so sluchovým postihnutím osobitným potvrdením, osvedčením alebo certifikátom, ktoré vydáva osoba akreditovaná na vzdelávanie tlmočníkov.

 

Opatrovateľ:

  • úkonoch sebaobsluhy,

  • starostlivosti o domácnosť,

  • realizovaní sociálnych aktivít s cieľom zotrvať v prirodzenom domácom prostredí.

 

Z uvedeného teda vyplýva,(veľmi laicky povedané), že kým osobný asistent pomáha pri úkonoch ktoré človek s ŤZP zvláda za pomoci zdravej osoby, opatrovateľ umožňuje ŤZP osobe žiť v domacom prostredí, teda bez jeho pomoci by bola táto osoba viac-menej odkázaná na pobyt v DSS. Je to veeeeeľmi zjednodušené, ale myslím že pochopiteľné.

V praxi to znamená, že človek ktorý potrebuje asistenciu pri príprave jedla, povedzme raňajok nečaká že osobný asistent mu tie raňajky pripraví, ale mu pri ich príprave pomôže - napríklad odrezať krajec chleba, prípadne zaliať kávu/čaj (skúste to napríklad s roztrasenými rukami). Prípadne ak robí človeku s ŤZP doprovod (povedzme k lekárovi) naozaj nemusí mať predstavu o tom, prečo a s akými problémami tam idem - je tam na to, aby človeka bezpečne doviedol na dané miesto, pomohol prekonať prípadné bariéry. V ordinácii lekára môže, ale vôbec nemusí byť.Osobne odporúčam aby tam nebol - aj mnohí lekári žiaľ majú tendenciu komunikovať s doprovodom a keď tam nie je "sú nútení" obrátiť sa na človeka ktorého sa to týka. Alebo taký "obyčajný" nákup. Opatrovateľ od vás dostane zoznam, peniaze, aby nakúpil. Asistent ide na ten nákup s vami a riešite si ho sám, podľa možnosti vám pomôže - pozrie dátum spotreby, nesie košík, pri pokladni prekladá veci z pásu do tašky ...

Možno si poviete - no dobre, ale rozdiel stále akosi nevidím. A viete čo? To je vlastne dobré. Lebo to znamená, že nemusíte riešiť situácie, kedy sa rozhodujete či život zvládate s asistentom, alebo ste na tom so svojim zdravím skutočne tak, že potrebujete opatrovateľá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?