Aj v štátnej správe to ide bez bariér

Autor: Eka Balašková | 9.6.2017 o 15:36 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  298x

O schodoch, "ideálne" točitých, by vedeli rozprávať aj mamičky. O prepážkach prispôsobených stojacemu človeku aj ich bábätká, no tým je to zatiaľ jedno. 

Jedno to ale určite nie je ľuďom na invalidnom vozíku. Všimnite si trebárs bežnú poštu. Do mnohých sa takýto človek dostane, lebo je tam vybudovaná rampa, prípadne plošina (ak je funkčná, že). Ste dnu a - čo teraz? Ku ktorému okienku? S troškou čierneho humoru poviem, že v podstate je to jedno, lebo nech prídete k hociktorému okienku, prepážku máte vo výške očí, v horšom prípade hovoríte k tej mini poličke pod okienkom, kam si chodiace baby odkladajú kabelku/tašku. A tak úradníčka v lepšom prípade vidí vrch vašej hlavy a ruku, ktorá na okienko položí to, čo potrebuje vybaviť. Bariéra je samozrejme aj zvuková, takže panej za prepážkou "revete" na celú poštu, že "Áno, dajte mi to prosím vás v dvadsiatkach." prípadne "Nie nie, prvou triedou vás prosím poslať len ten list na Okresný súd." Prípadne úradníčka musí na celú poštu na vás zvriesknúť, že ten doporučený list je ja neviem odkiaľ. "Čo tu vôbec riešiš, veď to nemôže nikomu prekážať!" - poviete si. Nemôže, ale ani vám to neprekáža len kým sa to netýka vás. Ale vám by možno nevadilo, že trebárs sused vie, že "si dopisujete" s nejakým exekútorom (agentúra Jedna pani povedala bude "presne vedieť" prečo). 

A nastáva druhý problém. Keďže okrem filmovej Saxany (a speváka zo skupiny Buty, ktorý o tom spieva) nepoznám nikoho, kto by mal takú dlhú ruku, aby zo sedacej polohy vedel fyzicky vziať papiere/peniaze z priehlbiny na to určenej v okienku. Ak má vozičkar doprovod, nie je problém, za jeho asistencie sa podpis a všetko okolo toho vybavia rýchlo, no inak je to dosť náročný proces. 

Ide to aj inak

Vošli ste do haly vašej pošty a pri dvoch okienkach sú stoličky, kde si môže starší človek sadnúť a pokojne si pohľadať všetko, čo pri okienku potrebuje vybaviť. Vás na vozíku videl pracovník SBS, decentne teda čaká obďaleč a keď prichádzate na rad, jednu zo stoličiek odsunie a decentne odchádza. Vy ste si, s úradníčkou "z očí do očí" a decentne vybavili, čo potrebujete a odchádzate. SBS za vami prispôsobí sedenie pre ďalšieho klienta a život ide ďalej. Bez toho, aby vás "pol mesta" riešilo spôsobom 
"Poznáš toho Nováka? No toho na vozíku!" 

"To je ten, čo býva na Hviezdoslavke v tom vežiaku?"
"Nie, to je Hlaváč, ja myslím toho čo býva v dome na Štúrovej."
"Jaaaaj, áno, ten má nejaké ťahačky so súdom!"
"Ale nehovor!" 
"Vážne, nedávno si na pošte preberal nejakú obsielku."

No a ja ďakujem, že napríklad pošta Komárno pre svojich imobilných občanov takéto riešenie využíva.

Aj takto sa dá vybaviť poštu (E. B.)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

DOMOV

Kalavská chce od jesene spustiť tri skríningy rakoviny

Na rakovinu ročne ochorie menšie mesto. Lekári prípady nehlásia.


Už ste čítali?