(Zase raz) o verejných wc

Autor: Eka Balašková | 10.7.2018 o 9:42 | (upravené 11.7.2018 o 9:44) Karma článku: 2,62 | Prečítané:  1027x

Nie som zástancom extrémov a preto nepraktizujem, že denne musím vypiť čo ja viem minimálne dva litre tekutín.  Pijem skrátka keď začnem pociťovať smäd. Teda - ak nemusím z domu.

Použitie toalety mimo domu totiž znamená, že si na ňu nesadnem. Každá máme svoje grífy ako sa nedotknúť sanity ale urobiť to, čo treba, to tu naozaj rozoberať nebudem. Moje grify ale prestali fungovať, keď som ja začala fungovať s chodítkom, alebo s barlami. 

Bezbariérové wc to istia. Ale - pouvažujte, kde vo vašom meste také wc je? V Komárne, meste niečo pod 40 tisíc obyvateľoch viem možno o štyroch - knižnica v centre mesta, dva hypermarkety (z toho v jednom wc sa neotočíte ani s chodítkom, nie to ešte s károu) a tuším v jednej reštike, ale tú bezbariérovosť nemám overenú). Takže "našincovi ostáva vzdať sa ranného čaju a kávy a modliť sa, nech "to" na neho nepríde kým sa nevráti domov. 

Od nehandicapovaných ľudí často počúvam, že bezbariérové stanice, budovy, ulice vlastne ani nepotrebujeme, lebo veď hocikto nám všade rád pomôže. Ak to inak nejde, tak nemám problém o pomoc požiadať. Ale - skúste okoloidúceho požiadať o pomoc pri použití toalety? To nezvláda ani moja "huba nevymáchaná", lebo toto už je o ľudskej dôstojnosti, vlastne ďaleko za jej hranicou.

Nechápem, prečo napr v Rakúsku majú ešte aj na odpočívadlách čisté bezbariérové toalety, kým u nás väčšina odpočivadiel vyzerá tak, že nevieš, či je to rozšírená cesta alebo o tom, že je to odpočívadlo svedčí z guľatiny zhlobený stôl a lavice. 

Aby som bola spravodlivá, na Slovensku je to s použitím wc mimo domova a reštiky, kde si niečo dáte, všeobecne úbohé. Skúšali ste ísť na toaletu niekde na úrade, nedaj Boh niekde v nemocnici/na pliklinike, alebo len tak v meste nájsť verejné toalety? Osobne by mi nevadilo, keby bolo použitie toalety na úrade spoplatnené - vhodíš mincu a pustí ťa to dnu, urobíš čo potrebuješ a nemáš problém. Po tebe to nejaké trysky v stene vyšpliechajú nejakou dezinfekciou, raz za hodinu vbehne teta ktorá bude zodpovedná za čistotu a hotovo. 

Faktom však je, že ak skúsite ísť na wc na hociktorej stanici a pochopíte aj to, že personál na úradoch či nemocniciach si "svoje" toalety drží pod kľúčom.  Našinec keď príde na wc na rakúskom diaľničnom odpočívadle, cíti sa ako "Alica v krajine zázrakov". Nechcem vedieť (žiaľ ale viem), ako sa cíti cudzinec na toalete na väčšine slovenských benzíniek. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?